Dne 16.4. 2024 proběhla odborná přednáška Chemie historických laků pro zájemce z oblasti konzervování-restaurování. Přednášky se zúčastnilo kolem 30 posluchačů, především studentů z SSUD Brno. Na přednášku je plánováno navázat workshopem právě v kooperaci s SSUD Brno.

CHEMIE HISTORICKÝCH LAKŮ

Dovolujeme si Vás všechny pozvat na přednášku předního odborníka na povrchové úpravy materiálů Ing. Jaromíra Tulky, CSc.

Přednáška proběhne v UKB C12/311 v úterý  16.4.2024 v 16:00h.

Odborníci i laici se zájmem o chemii, historii a povrchové úpravy dřeva jsou srdečně zváni.

KURZ VÝPLETU RATANEM NEJEN PRO KONZERVÁTORY-RESTAURÁTORY

Střední škola umění a designuVyšší odborná škola Brno zvou všechny zájemce na kurz výpletu ratanem. Zájemci o kurz naleznou všechny informace v přiloženém letáčku.

150 let výročí periodické tabulky prvků

Před 150 lety, 6. března 1869, zveřejnil Dmitrij Ivanovič Mendělejev v časopise Ruské chemické společnosti svou práci „Vztah vlastností prvků k atomovým hmotnostem“, která dala základ periodické tabulce prvků. Zazněl zde i periodický zákon: „Vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich atomových hmotností. Vlastnosti chemických prvků se pravidelně opakují.“ Periodická tabulka v té době obsahovala 69 prvků, Mendělejev v ní však ponechal mnoho volných míst pro ještě neobjevené prvky. V dnešní době čítá tabulka 118 chemických prvků, které otevírají současným chemikům cestu k velkým objevům.

Bez popisku
Ing. Jaromír Tulka, CSc. připravil novou publikaci zaměřenou na problematiku znehodnocování a ochranu materiálů před vlivy různých prostředí

Kniha se nejprve věnuje interakci materiálu a agresivního média, dále jsou popsány základní principy mechanismu, kinetiky a forem znehodnocování jakosti materiálů, zejména koroze kovů, koroze polymerů v chemických prostředích a fotochemické degradace a stárnutí polymerů v atmosféře. V další části jsou popsány ochranné systémy proti znehodnocování, kde je kladen důraz na výběr odolných materiálů, konstrukční řešení, anorganické nekovové vrstvy, kovové a slitinové povlaky, organické nátěry, práškové a plastové povlaky. Kromě toho jsou zde poskytnuty informace o dočasné ochraně při skladování a přepravě s důrazem na konzervaci, ochranné balení a technologii inhibice a destimulace korozních procesů v agresivních prostředích.

Bez popisku

Baví Tě dělat věci pro ostatní a svoji univerzitu? Potom si prostuduj možnosti stipendijního programu rektora MU na podporu studentských aktivit. Program podporuje studentské aktivity, které překračují rámec jedné fakulty, případně Masarykovy univerzity. Více informací na webu: https://www.muni.cz/studenti/stipendia/bavi-vas-delat-veci-pro-ostatni-studenty-a-univerzitu

Bez popisku

Nová publikace NE jen pro studenty se zájmem o podmalby

Na pultech se objevila nová publikace se zaměřením na podmalby na skle. Na její tvorbě se významnou měrou podílely dvě naše absolventky Markéta Dumpíková a Anastasia Ivanova. Obě studentky se věnovaly této problematice v rámci svých závěrečných prací a nyní své znalosti prohlubují na zahraničních stážích.