Pozvánka na přednášku Rentgenografická analýza v KoRe praxi

Studijní program Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování zve v rámci svého Oborového smináře všechny příznivce analytických a zobrazovacích technik na přednášku prof. RNDr. Ztirada Žáka, CSc. s názvem: Rentgenografická analýza v KoRe praxi.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 20.3. 2025 ve 12:00 hod. v UKB pavilon A8/ 309.

Zváni jsou studenti napříč ročníky a obory, odborná i laická veřejnost.

převzato: https://www.muzeumprahy.cz/odborne-sluzby-rentgen/#specifikace
Konference pro zájemce o restaurování předmětů ze dřeva

Studijní program Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování spolešně s Vyšší odbornou školou v Brně a reastaurátorským ateliérem Research and Restore si Vás dovoují pozvat na mezinárodní konferenci na téma Inovativní a tradiční restaurování objektů ze dřeva.

Bez popisku

Studijní program Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování na Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně Vás zve na přednášku Ing. Jaromíra Tulky, CSc. na téma:

Umění historických laků a barev

Přednáška se uskuteční 27. 2. 2025 v 16:00 h v areálu Univerzitního kampusu Bohunice, posluchárna B11/306 – B1.

Přednáška bude zaměřena na problematiku historických laků a barev. Nejprve bude zdůrazněn historický, technický a umělecký význam použití laků a barev v rámci historie lidské společnosti, především jejich rozvoj od 15. století. V přednášce budou vysvětleny základní pojmy a stručně popsány laky a barvy podle jejich složení a rozdělení. Popis historie asijských, evropských, amerických a tuzemských historických laků a barev bude zaměřený nejen na kategorie lihových a terpentýnových laků, ale též na významné období „japanningu“, období vzniku imitací asijských laků typu Urushi charakterizované zahájením výroby a používání „zlatých laků“ na bázi přírodních olejů a kopálu.

Přednáška bude doplněna ukázkou receptů přípravy vybraných laků a barev.

Po přednášce bude následovat praktická ukázka přípravy zkušebních vzorků a základních testů kvality laků a barev, z nichž lze uvést měření tloušťky a přilnavosti nátěru, barevného odstínu, samostatně si budete moci odzkoušet vytvoření návrhu barevných odstínů domů nebo jiného objektu pomocí aplikace finské firmy Tikkurila, jedné z předních výrobců kvalitních laků na dřevo. Součástí ukázky bude i konzultační činnost.

Laici, odborná veřejnost, studenti všech věkových kategorií i všichni ostatní jsou srdečně zváni. V rámci akce si budete rovněž moci prohlédnout zbrusu novou publikaci Ing. Tulky s názvem Receptář historických laků či navštívit v koridoru UKB výstavu k 20. výročí studijního programu Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování.

 

Bez popisku
Bez popisku

ANOTACE KNIHY

Tato kniha ve e-formátu rhl.pdf a tištěné formě je zaměřena na problematiku chemie a technologie historických laků. Nosnou část knihy tvoří receptář obsahující kompilačně přepracovaných více než 250 receptů výroby historických laků. Kniha je určena pro pracovníky zaměřené na konzervování a restaurování historických předmětů, pro výrobce, obchodníky, řemeslníky a amatérské uživatele barev a laků, nakonec i pro širokou odbornou veřejnost a ostatní zájemce.

Bez popisku

Dny otevřených dveří PřF MU

V sobotu 25.1. 2025 a v pondělí 27.1. 2025 zveme všechny studenty se zájmem o chemii, historii a umění na Dny otevřených dveří PřF MU v Univerzitním kampuse v Brně Bohunicích. V rámci stánků Ústavu chemie PřF MU budete mít možnost poznat i studenty CKR, zeptat se na vše, co Vás zajímá a navštívit odborné laboratoře.

Určitě nás navštivte!

Těšíme se na Vás!

 

Studijní program Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování slaví 2O let působení.

Bez popisku
Bez popisku
Vánoční setkání CKR

Zveme všechny kolegyně, kolegy, studentky, studenty a přátele studijního programu Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování (současné i bývalé) na neformální vánoční setkání v pondělí 16. 12. 2024 v UKB, pavilonu C12/311 od 16:00 hod.

V rámci akce proběhne i focení společné fotografie.

Na všechny se moc těšíme!

Evropské dny konzervování-restaurování
14.– 20. 10. 2024

Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně společně s Komisí konzervátorů-restaurátorů Asociace muzeí a galerií ČR, z. s. a Ústavem chemie Masarykovy univerzity se připojují k Evropským dnům konzervování-restaurování 2024.

Podrobnosti o programu akcí naleznete na: Metodické centrum konzervace Technického muzea v Brně, www.mck.tmbrno.cz

Bez popisku
Prezentace výsledků studentů a zaměstnanců CkR na mezinárodní konferenci Chemistry for cultural heritage v Bratislavě.

Mgr. Gabriela Vyskočilová, Ph.D. vystoupila v rámci posterové sekce s příspěvkem Reverse glass paintings and how to study them. Tomuto tématu se v rámci svých závěrečných prací mj. věnovaly i studentky Mgr. Markéta Dumpíková a Mgr. Anastasiia Ivanova, DiS. na jejichž základě vznikla i odborná publikace.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Návštěva v Drážďanech

Zaměstnanci studijního programu CkR navštívili Hochschule für Technik und Wirtschaft v Drážďanech, kde měli možnost jednak konzultovat výsledky svých výzkumných projektů, navštívit unikátní laboratoře polymerních materiálů a pracoviště zabývající se povrchovými úpravami materiálů pomocí elektronového děla, ale i nasát genius loci historických Drážďan a navštívit řadu místních muzeí, obrazáren, kostelů, paláců a dalších unikátních míst.

Tento výlet byl pro naše zaměstnance nejenom velkou odbornou příležitostí, ale také skvělou možností pro kulturní a osobní rozvoj. Děkujeme HTW v Drážďanech za jejich vřelé přijetí a za možnost prohlédnout si jejich špičková zařízení. Těšíme se na další spolupráci a budeme se snažit dále rozvíjet naše vztahy s tímto prestižním pracovištěm.

Již v září se studenti studijního programu CkR mohou těšit na přednášku prof. Jörga Fellera z HTW, který přijede na krátkou návštěvu na PřF MU a představí studentům nejen výzkum probíhající na HTW, možnosti vzájemné spolupráce, ale i samotné město Drážďany - pro studenty CkR město oplývající významnými objekty kulturního dědictví. Všichni jste srdečně zváni. Přednáška proběhne v období 25.-28.9. - přesné datum, místo a čas bude upřesněno.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Přírodovědecká fakulta nahrazuje bakalářské práce v oblasti chemie závěrečným projektem

Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity zavádí inovativní způsob ukončení bakalářského studia, nahrazující tradiční bakalářské práce závěrečným projektem. Tento krok reaguje na potřebu většího důrazu na experimentální a tvůrčí činnost, praktické dovednosti a analytické myšlení studentů. Změna se nyní týká programů Chemie, Biochemie, Chemie a technologie materiálů pro konzervování – restaurování a Životní prostředí a zdraví.

Více na webu:

https://www.sci.muni.cz/clanky/prirodovedecka-fakulta-nahrazuje-bakalarske-prace-v-oblasti-chemie-zaverecnym-projektem

Exkurze studentů CkR do Telče a Třebíče

Studenti a vyučující studijního programu Chemie a technologie pro konzervování-restaurování spolu s několika studenty z SSUD Brno navštívili odborné laboratoře Centra excelence AV v Telči. Měli zde možnost shlédnout unikátní výzkumné pracoviště, laboratoře fyzikálně-chemických a mechanických analýz zaměřené mj. na objekty kulturního dědictví. V rámci exkurze studenti rovněž navštívili Třebíč, kde shlédli komentovanou výstavu zaměřenou na archeologické nálezy z místního náměstí, přičemž na restaurování-konzervování řady vystavovaných objektů se studenti sami v minulosti podíleli.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Konzervátorské grilování aneb přežah studentských keramických prací

Umíme nejen studovat, pracovat v laboratoři, konzervovat a restaurovat ... umíme se i bavit...

Studenti studijního programu Chemie a technologie pro konzervování-restaurování ve čtvrtek 30.5. symbolicky zakončili jarní semestr grilováním spojeným s výpalem / přežahem jejich prací - keramických kopií Věstonických Venuší.

Teď již přejeme hodně úspěchů u zkoušek a těšíme se na další semestr.

Bez popisku
MUZEJNÍ NOC V TECHNICKÉM MUZEU V BRNĚ

Studenti PřF MU studijního programu Chemie a technologie materiálů pro konzervování-restaurování a studenti Vyšší odborné školy Brno představily vrámci Muzejní noci v Technickém muzeu v Brně studijní obory zaměřené na přípravu profesionálních konzervátorů, restaurátorů a technologů v oblasti péče o kulturní dědictví. Návštěvníci měli možnost obdivovat řezbářské práce studentů VOŠ, pozorovat různé materiály pod mikroskopem či se pokusit sestavit keramický pohár.

Bez popisku

Návštěva Litomyšle

Vybraní studenti programu CkR spolu s garantem programu a dvěma vyučujícími navštívili UPCE - Fakultu restaurování. Ve spolupráci se studenty a kolegy s UPCE-FR a VŠCHT diskutovali problematiku konzervátorských-restaurátorských zásahů, především v oblasti papíru, knihy. Delegace CkR měla možnost navštívit i ateliéry UPCE-FR, prezentovat výsledky studentských prací a nasát atmosféru historického města.

Bez popisku
Bez popisku
Bez popisku

Pozvánka na online přednášku

Provenance and dating for Anatolian nomadic kilims

https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_aNjuWugfQviFJ9nnTJHVJA?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR2gAFFnXu1Mmby-eI43WZn13SIMzooNAZtfx-Ku5ijGlpFvFdhf7smGT_E_aem_AfP7F7RhzC7rAA6FeRTXfLVMjmjbuRlRdGRpg1yUryhyI8HUtX5YZPbqN1uvsRXsfewJPEqCbnzfm1Xp7XytYAUE#/registration

Free Webinar: Anatolian Kilims: Provenance and Dating with Callista Jerman

Event by International Hajji Baba Society on Sunday, June 2 2024

Dne 16.4. 2024 proběhla odborná přednáška Chemie historických laků pro zájemce z oblasti konzervování-restaurování. Přednášky se zúčastnilo kolem 30 posluchačů, především studentů z SSUD Brno. Na přednášku je plánováno navázat workshopem právě v kooperaci s SSUD Brno.

CHEMIE HISTORICKÝCH LAKŮ

Dovolujeme si Vás všechny pozvat na přednášku předního odborníka na povrchové úpravy materiálů Ing. Jaromíra Tulky, CSc.

Přednáška proběhne v UKB C12/311 v úterý  16.4.2024 v 16:00h.

Odborníci i laici se zájmem o chemii, historii a povrchové úpravy dřeva jsou srdečně zváni.

Bez popisku
Bez popisku

150 let výročí periodické tabulky prvků

Před 150 lety, 6. března 1869, zveřejnil Dmitrij Ivanovič Mendělejev v časopise Ruské chemické společnosti svou práci „Vztah vlastností prvků k atomovým hmotnostem“, která dala základ periodické tabulce prvků. Zazněl zde i periodický zákon: „Vlastnosti prvků jsou periodickou funkcí jejich atomových hmotností. Vlastnosti chemických prvků se pravidelně opakují.“ Periodická tabulka v té době obsahovala 69 prvků, Mendělejev v ní však ponechal mnoho volných míst pro ještě neobjevené prvky. V dnešní době čítá tabulka 118 chemických prvků, které otevírají současným chemikům cestu k velkým objevům.

Bez popisku
Ing. Jaromír Tulka, CSc. připravil novou publikaci zaměřenou na problematiku znehodnocování a ochranu materiálů před vlivy různých prostředí

Kniha se nejprve věnuje interakci materiálu a agresivního média, dále jsou popsány základní principy mechanismu, kinetiky a forem znehodnocování jakosti materiálů, zejména koroze kovů, koroze polymerů v chemických prostředích a fotochemické degradace a stárnutí polymerů v atmosféře. V další části jsou popsány ochranné systémy proti znehodnocování, kde je kladen důraz na výběr odolných materiálů, konstrukční řešení, anorganické nekovové vrstvy, kovové a slitinové povlaky, organické nátěry, práškové a plastové povlaky. Kromě toho jsou zde poskytnuty informace o dočasné ochraně při skladování a přepravě s důrazem na konzervaci, ochranné balení a technologii inhibice a destimulace korozních procesů v agresivních prostředích.

Bez popisku

Baví Tě dělat věci pro ostatní a svoji univerzitu? Potom si prostuduj možnosti stipendijního programu rektora MU na podporu studentských aktivit. Program podporuje studentské aktivity, které překračují rámec jedné fakulty, případně Masarykovy univerzity. Více informací na webu: https://www.muni.cz/studenti/stipendia/bavi-vas-delat-veci-pro-ostatni-studenty-a-univerzitu

Bez popisku

Nová publikace NE jen pro studenty se zájmem o podmalby

Na pultech se objevila nová publikace se zaměřením na podmalby na skle. Na její tvorbě se významnou měrou podílely dvě naše absolventky Markéta Dumpíková a Anastasia Ivanova. Obě studentky se věnovaly této problematice v rámci svých závěrečných prací a nyní své znalosti prohlubují na zahraničních stážích.

https://www.palmknihy.cz/ekniha/podmalby-na-skle-ve-sbirkach-narodniho-muzea-394251

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info